Sanatorium – dla kogo i za ile?

Sanatorium to miejsce rehabilitacji i dbałości o zdrowie dla wielu ludzi – zakład lecznictwa uzdrowiskowego. W swojej działalności najczęściej wykorzystuje położenie geograficzne i zasoby przyrody.

Kto może dostać się do sanatorium?

Często na pobyt w sanatoriach trzeba długo czekać. Mylne natomiast jest przekonanie, że bywają tam tylko ludzie starsi, którzy od dawna żyją już na emeryturze. Sanatoria są przeznaczone przede wszystkim dla osób chorych przewlekle i rekonwalescentów. Miejsce znajdują tam także osoby, które potrzebują rehabilitacji lub powinny utrwalać wyniki leczenia, które podjęte zostało w szpitalu.

Zdarza się, że młodzi ludzie również muszą udać się właśnie do tego typu miejsc. Wszystko zależy od naszej kondycji zdrowotnej. O tych sprawach jednak, najczęściej decyduje lekarz. Wiele młodszych, pracujących osób, mimo zaleceń, nie decyduje się jednak na wyjazd do sanatorium Busko Zdrój ze względu na brak czasu. Na wyjazd poświęcić trzeba 21 dni, a nie każdy pracodawca chętnie zgadza się opuszczenie pracy aż na tak długi okres – tym bardziej u młodych osób.

Czy sanatorium jest bezpłatne?

Sanatoria są płatne. Koszt za dobę w tym miejscu jest jednak minimalny –  w granicach 10 – 40 złotych. Większy koszt jest tu zdecydowanie pokrywany przez ubezpieczenie. Warto pamiętać też, że koszta dojazdu do danego kurortu sanatoryjnego pokrywane są przez pacjentów –  w tej kwestii nie można liczyć na dofinansowanie. To właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia, który pokrywa koszta, decyduje o tym, czy dostaniemy się do sanatorium czy nie. Lekarz musi dokładnie opisać nasz przypadek, zakwalifikować nas do wyjazdu – wszystkie te informacje umieszczone zostać muszą właśnie w skierowaniu do takiego miejsca. Następnie czekać nam pozostaje na listowną decyzję na temat tego, czy zostaliśmy zakwalifikowani do pobytu w sanatorium.

Co należy mieć przy sobie dla bezpieczeństwa?

Mimo wyjazdu do sanatorium w celach leczniczych oraz tego, że będziemy pod fachową opieką, należy pamiętać o zabraniu ze sobą pewnych rzeczy. Najważniejsze to mieć przy sobie dowód tożsamości i dowód ubezpieczenia zdrowotnego, a także potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Warto zabrać ze sobą też wszelkie wyniki badań dodatkowych, karty szpitalne i oczywiście zapas wszystkich leków, które przyjmujemy na stałe.